
Ako sa starať o pleť pod rúškom
Rúško sa stalo súčasťou nášho života veľmi rýchlo a mnohí z nás ho už vnímajú ako samozrejmosť, ktorú nosia bežne pri sebe. Podobne ako aj dezinfekčné gély na ruky. Aký dopad má na našu pleť? Spoločne s našou globálnou ambasádorkou Dr. Michelle Henry sme pre vás pripravili tipy, ako sa o pleť pod rúškom starať a minimalizovať tak riziko vzniku nepríjemných kožných reakcií.
Rúško zabraňuje šíreniu vírusov a baktérií, čo je dobré pre náš organizmus, avšak naša pleť nám zaň naozaj nepoďakuje. Každodenné nosenie rúška môže totiž spôsobiť ľuďom s citlivou pleťou tvárovú dermatózu, tzn. kožné ochorenie v oblasti tváre. Medzi najčastejšie patrí rozacea, ekzém, seboroická dermatitída či periorálna dermatitída. Vyznačujú sa predovšetkým vysušením, začervenaním a nepríjemným svrbením.
Hydratácia pleti je základ
Naša pleť je vplyvom nedostatku čerstvého vzduchu a stresu dehydratovaná. Pravidelným čistením a hydratáciou docielite vyšší komfort a preventívne budete pôsobiť proti vzniku nežiaducich prejavov na pleti. Základom je hydratačná čistiaca emulzia, ktorá zbaví pleť nečistôt - baktérie sa nebudú pod rúškom hromadiť v takej miere - a druhým krokom je hydratačný pleťový krém, ktorý pleť vyživí, vďaka čomu bude pleť silnejšia a odolnejšia.
Čo sa pod rúškom deje vo vnútri pleti?
Kožná bariéra obsahuje lipidové molekuly nazývané ceramidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pokožke, zlepšujú jej funkciu a chránia ju zvonka. Navyše udržiavajú jej prirodzenú vlhkosť.
Opakované nosenie rúška môže spôsobiť zaparenie, trenie a podráždenie pokožky. To všetko narúša kožnú bariéru, redukuje množstvo ceramidov (lipidov), a tým pádom pleť vysušuje. Navyše sa v nej vplyvom vlhkosti množia patogény, ktoré tiež oslabujú jej prirodzenú obranyschopnosť.
Nesprávne pranie rúška môže spôsobiť alergickú kožnú reakciu na konzervačné látky, prípadne farbivá obsiahnuté v rúšku. Preto odporúčame zvoliť šetrný materiál, ktorý dlho vydrží, ideálne bavlnu. Po 5 hodinách nosenia by ste mali rúško vyprať, vyvariť a po vyschnutí vyžehliť.
Zvýšenú pozornosť by mali správnej hygiene venovať predovšetkým ľudia s už skôr diagnostikovanou dermatózou, napríklad ľudia so sklonom k akné, ekzému a vyrážke. Kožný maz, pot, zvyšky make-upu a nečistôt, ktoré sa pod rúškom hromadia, sú príčinou toho, že sa stav pleti môže počas pár dní radikálne zhoršiť.
5 tipov pre lepšiu pleť pod rúškom
1. Minimalizujte množstvo kozmetických prípravkov
Menej je viac a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Zamyslite sa, čo vašej pleti vyhovuje najviac, prípadne si zájdite k dermatológovi, pokiaľ si nie ste istý. Nepoužívajte make-up a dekoratívnu kozmetiku, dajte pleti možnosť dýchať. Pre osvieženie a upokojenie pleti si raz za čas naneste na tvár liečivú termálnu vodu s vysokým obsahom minerálov. Nájdete ju v lekárni.
2. Venujte zvýšenú pozornosť výberu vhodnej starostlivosti
Voľte hydratačné prípravky (ideálne s obsahom esenciálnych ceramidov), ktoré obnovujú správnu funkciu kožnej bariéry. Rovnako by mali obsahovať vysoký podiel kyseliny hyalurónovej a glycerínu, ktoré na seba viažu molekuly vody. Voľte prípravky bez konzervačných látok a bez parfumácie. Na deň odporúčame krémy s ľahšou textúrou a s obsahom SPF faktora. Na noc si vystačíte s krémom bez SPF faktora. TIP CERAVE: CeraVe Hydratačný pleťový krém SPF 25 .
3. Používajte šetrné čistiace prípravky
Na umývanie tváre používajte šetrné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú mydlo, parfumy ani parabény. TIP CERAVE: CeraVe Hydratačná čistiaca emulzia.
4. Hneď ako rúško zvlhne, vymeňte ho
Aby ste predišli predčasnému zvlhnutiu pokožky, naneste hydratačný krém 20 - 30 minút pred nasadením.
5. Nezabúdajte na pitný režim
Prečítajte si tiež, ako sa starať o svoje telo: 5 tipov pre dokonalú hydratáciu pokožky
Autor: Dr. Michelle Henry, Lucie Frýbortová - redakcia CeraVe