SPF
CLEANSE LIKE A DERM

PREHĽAD

V súvislosti s hydratáciou tváre medzi ľuďmi koluje pomerne mnoho mylných predstáv a nedorozumení, ktoré môžu viesť k tomu, že sa dopúšťate zbytočných chýb (alebo hydratačný krém možno úplne vynechávate). Každodenná hydratácia so sebou však prináša mnoho výhod, pokiaľ viete, ako ju v závislosti na individuálnych potrebách vašej pleti vykonávať správne. Chceme vám v tom pomôcť, a preto sme požiadali niektorých našich odborných dermatológov, aby sa s nami podelili o svoje top tipy, vďaka ktorým bude vaša pleť vyzerať hydratovaná a zdravá.

TIPY, AKO HYDRATOVAŤ TVÁR

 • Hydratačný krém každý deň nanášajte na čistú a vlhkú pleť.
 • Cez deň používajte hydratačný krém s ochranným SPF faktorom, ktorý pleť v jedinom kroku hydratuje aj chráni. Pokiaľ používate opaľovací prípravok, opakujte jeho aplikáciu podľa pokynov a dodržiavajte pravidlá ochrany pred slnkom.
 • Hydratačný krém používajte ako posledný krok večernej rutiny starostlivosti o pleť.
 • Voľte nekomedogénne zloženia bez parfumácie.

Tip CeraVe: Pozrite sa na nasledujúce video a objavte ďalšie tipy a triky, ako hydratovať tvár, od certifikovaných dermatológov z poradného zboru CeraVe.

Tipy, ako hydratovať tvár

1. Hydratačný krém aplikujte každý deň na vyčistenú, vlhkú pleť

Podľa Americkej akadémie dermatológie (American Academy of Dermatology) by ste hydratačný krém mali aplikovať najlepšie ihneď po vyčistení pleti –⁠ v dobe, kedy je pokožka čistá a mierne vlhká.1 Hydratačný krém tak najúčinnejšie zadržiava vlhkosť v pleti a zabraňuje odparovaniu vody. „Ide hlavne o to, aby sa vlhkosť v pleti udržala,“ vraví Dr. Daniel Sugai.

Pokiaľ sú súčasťou vašej rutiny starostlivosti o pleť medzi čistením a hydratáciou ďalšie kroky (napríklad tonizácia), platí rovnaké pravidlo. Prípravky aplikujte vo zvyčajnom poradí, ale nečakajte, kým vaša pleť medzi jednotlivými krokmi vyschne (je potrebné, aby pokožka vždy zostala mierne vlhká). Vo všeobecnosti platí, že v rámci starostlivosti o pleť by ste mali postupovať od prípravkov s najľahším zložením až po tie pre pleť najvýživnejšie. To v praxi znamená, že najskôr by mal prísť na rad prípravok čistenia, potom tonikum, sérum, očný krém a nakoniec hydratačný krém (na denné použitie s SPF faktorom).

face it like a dream 

2. Používajte hydratačný krém s obsahom troch esenciálnych ceramidov

„Kožná bariéra je pre zdravie pokožky kľúčová –⁠ je to naša prvá línia ochrany pred vonkajšími vplyvmi,“ vysvetľuje certifikovaný dermatológ Dr. Daniel Sugai. Zdravá kožná bariéra má zásadný význam pre udržanie vlhkosti vo vnútri pokožky a potenciálne dráždivých látok mimo nej. Ak je bariéra narušená, môže to časom viesť k rôznym kožným problémom –⁠ napríklad k vysušovaniu, mdlému vzhľadu a podráždeniu. Používanie hydratačného krému s obsahom hydratačných ingrediencií a zvláčňujúcich zložiek –⁠ vrátane ceramidov, ktoré tvoria približne 50 % kožných lipidov, ktoré pomáhajú utvárať prirodzenú kožnú bariéru –⁠ môže pomôcť udržiavať hydratačnú bariéru vašej pokožky.

„Ceramidy sú súčasťou tmelu, ktorý drží naše kožné bunky pohromade a vytvára kožnú bariéru, ktorá pomáha chrániť našu pokožku pred alergénmi a dráždivými látkami zvonka,“ vysvetľuje Dr. Sugai. To podľa doktora Sugaia pomáha udržať „dobré veci“ vo vnútri (napríklad vodu), čo pomáha vašej pokožke zostať vláčnou a hydratovanou.

Hydratačné krémy CeraVe boli vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a obsahujú zmes troch esenciálnych ceramidov, identických s tými, ktoré sa prirodzene nachádzajú v koži.

face it like a dream

3. Počas dňa používajte hydratačný krém s SPF faktorom

Počas dňa je dôležité na tvár zvoliť hydratačný krém, ktorý pleti dodá hydratáciu a ochráni ju pred škodlivými slnečnými lúčmi. „Ultrafialové slnečné žiarenie je pre pleť extrémne škodlivé,“ vysvetľuje dermatologička Dr. Sejal Shahová. „Nielenže je hlavnou príčinou rakoviny kože a prednádorových stavov, ale vedie tiež k predčasnému starnutiu, tvorbe vrások a tmavých škvŕn.“ Doktorka Shahová preto odporúča každý deň používať opaľovací krém so širokospektrálnym ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším. Podľa Dr. Daniela Sugaia je táto rada aktuálna po celý rok –⁠ bez ohľadu na ročné obdobie –⁠ dokonca aj v dňoch, kedy je zamračené. „Cez mraky stále preniká veľké množstvo UVA žiarenia,“ vysvetľuje Dr. Sugai.

Dr. Sugai tiež odporúča používať opaľovací krém alebo hydratačný krém s ochranným SPF faktorom vždy, keď ste v blízkosti okna, napríklad pri šoférovaní auta. „Opaľovací krém by ste mali používať aj v prípade, že ste pri okennom skle, a to práve kvôli UVA žiareniu,“ vraví. „Tieto lúče môžu prenikať okenným sklom," vysvetľuje doktor Sugai, čo znamená, že môžu poškodiť vašu pokožku. Na deň používajte hydratačný krém so širokospektrálnym SPF faktorom 30, vyskúšajte napríklad CeraVe Hydratačný pleťový krém s SPF, ktorý hydratuje a zároveň pleť chráni. Tento viacúčelový prípravok ráno uzamyká v pleti vlhkosť a pomáha udržiavať ochrannú kožnú bariéru. Je tiež vybavený technológiou MVE, vďaka ktorej sú hydratačné zložky do pokožky uvoľňované počas celého dňa –⁠ pre zaistenie celodennej hydratácie. Tento nemastný hydratačný krém by mal byť súčasťou každodennej rutiny starostlivosti o pleť, nanášať by sa mal 15 minút pred slnečnou expozíciou.

Prípravok opätovne aplikujte každé dve hodiny a dodržiavajte ďalšie ochranné opatrenia –⁠ napríklad noste ochranné oblečenie a pobyt na slnku obmedzte medzi 10. a 14. hodinou (podľa pokynov amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv [FDA]).

face it like a dream

4. Hydratácia ako posledný krok v rámci večernej rutiny starostlivosti o pleť

Aplikácia hydratačného krému (posledný krok v rámci večernej rutiny starostlivosti o pleť) je účinný spôsob, ako pleť hydratovať počas noci a zabrániť strate vlhkosti v pokožke. Vyskúšať môžete ľahký nočný hydratačný krém CeraVe Hydratačný pleťový krém. Jedinečné zloženie s obsahom Niacínamidu, troch esenciálnych ceramidov a kyseliny hyalurónovej pomáha pleť upokojiť, zároveň ju celú noc hydratuje a pomáha obnoviť ochrannú kožnú bariéru. Využíva tiež technológiu MVE, vďaka ktorej je vlhkosť pokožke dodávaná stabilne počas noci a ponúka účinný, ale zároveň šetrný spôsob starostlivosti o vašu pleť.

Face It Like A Derm

5. Zvoľte nekomedogénne prípravky bez parfumácie

Žiadny hydratačný krém nepredstavuje univerzálnu starostlivosť pre všetky typy pleti, každá pleť má svoje špecifiká. Hydratačné krémy majú rôzne zloženia, ktoré vyhovujú rôznym potrebám, problémom s pleťou a životnému štýlu. Veľké množstvo hydratačných krémov pre citlivú a suchú pleť neobsahuje parfumáciu, pretože vonné zložky môžu u niektorých ľudí vyvolať kožnú reakciu. Pre tých s mastnou pleťou alebo pleťou so sklonom k akné môžu byť vhodným riešením „nekomedogénne“ hydratačné prípravky (ich zloženie neupcháva póry). Hydratačné krémy na tvár CeraVe –⁠ vrátane Hydratačného pleťového krému s SPF faktorom a Hydratačného pleťového krému –⁠ sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi, neobsahujú parfumáciu, sú nekomedogénne a sú vhodné pre rôzne typy pleti.

face it like a dream

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 • Každodenná aplikácia hydratačného krému na tvár môže určite prospieť každému. „Hydratačný krém je veľmi dôležitý bez ohľadu na to, či ste mladý, alebo už o niečo starší,“ vraví Dr. Daniel Sugai. Podotýka, že hydratačné krémy pomáhajú pleť chrániť pred vonkajšími agresormi, ako sú napríklad zmeny počasia, ktoré môžu zanechať pleť suchú a s pocitmi pnutia. Správny hydratačný krém pomáha „udržať dobrú rovnováhu pleti“. Podľa doktora Sugaia „hydratačný krém iba pomáha udržať všetko tak, ako má byť, dopĺňa a obnovuje kožnú bariéru“.

 • Dermatológovia vo všeobecnosti odporúčajú hydratovať tvár dvakrát denne. Podľa doktora Sugaia je najlepším riešením zaradiť pravidelnú hydratáciu do vašej každodennej rutiny, berte to „ako čistenie zubov –⁠ ráno a večer“. Hydratačné prípravky na tvár (rovnako ako každodenné prípravky čistenia) vyžadujú dôslednosť ich používania, aby ste pozorovali celkové účinky a dosiahli tak hebkú a žiarivú pleť. Ak sa obávate nadmernej hydratácie alebo pokiaľ potrebujete dodatočné inštrukcie, ako často hydratovať pleť v závislosti od jej špecifických potrieb, poraďte sa so svojím dermatológom. A nezabudnite: pokiaľ používate hydratačný krém s SPF faktorom, mali by ste jeho aplikáciu opakovať podľa pokynov.

 • Hydratačné krémy, ktoré sú navrhnuté na oblasť tváre (a krku), by sa mali vždy nanášať podľa pokynov na etikete prípravku. „Správne“ množstvo hydratačného krému sa tak môže líšiť v závislosti od typu vašej pleti a textúry daného prípravku (napríklad masť vs. krém vs. pleťové mlieko).
 • Hydratačných zložiek existuje celý rad. Dr. Adeline Kikam odporúča „hydratačné ingrediencie, ako je kyselina hyalurónová, čo je zvlhčujúca látka, ktorá pomáha priťahovať vlhkosť dovnútra pokožky.“ Dr. Daniel Sugai s týmto súhlasí a dodáva, že „extra porcia hydratácie je vždy plus“. Dr. Sugai a Dr. Kikam tiež poukazujú na ceramidy. „Potrebujete mať nenarušenú hydratačnú bariéru, aby bolo možné v pokožke udržať vlhkosť, ktorú jej dodávajú zložky ako kyselina hyalurónová. Práve tie totiž pomáhajú pleť vyplniť a udržať ju zdravú,“ vraví Dr. Kikam. „Ceramidy sú zvláčňujúce látky, ktoré pomáhajú udržiavať túto hydratačnú bariéru," vysvetľuje.

  Všetky hydratačné prípravky CeraVe obsahujú tri esenciálne ceramidy a ďalšie ingrediencie na podporu pleti, vrátane kyseliny hyalurónovej. Naše prípravky boli vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a sú navrhnuté tak, aby v pokožke uzamkli vlhkosť a zároveň pomáhali udržiavať ochrannú kožnú bariéru.

 • „Hydratačný krém na tvár s ochranným faktorom je skutočne dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť,“ vraví Dr. Daniel Sugai. „Hydratuje, zvlhčuje a pomáha aj chrániť pleť pred UV žiarením.“ Dr. Sugai preto odporúča zaradiť hydratačný krém s ochranným faktorom do rutiny starostlivosti o pleť bez ohľadu na typ pleti či ročné obdobie. Aplikáciu krému je dobré počas dňa opakovať aspoň každé dve hodiny.
 • SPF je skratka pre „Sun Protection Factor“ (ochranný faktor proti slnečnému žiareniu). Toto číslo vyjadruje, ako dobre opaľovací prípravok pomáha pokožku chrániť pred UVB žiarením. Čím vyššia hodnota SPF, tým vyššia ochrana pred spálením. Podľa Nadácie pre boj proti rakovine kože (Skin Cancer Foundation) napríklad ochranný prípravok s SPF 30 filtruje približne 97 % UVB žiarenia.3 Dr. Daniel Sugai odporúča zvoliť hydratačný krém so širokospektrálnym SPF faktorom, ktorý pomáha pleť chrániť ako pred UVA, tak pred UVB žiarením.
 • Aj ľudia s tmavším odtieňom pleti môžu byť vystavení poškodeniu pokožky vplyvom slnečnej expozície, objavujú sa známky starnutia a hyperpigmentácie. Dr. Daniel Sugai prichádza s vysvetlením: „Hoci tmavá koža obsahuje viac melanínu, ochrana pred slnečným žiarením nie je dostatočná. Aby bola pokožka chránená, je preto nutné použiť ešte opaľovací krém.“ Opaľovací krém podľa doktora Sugaia pomáha „filtrovať UVA a UVB lúče, ktoré môžu spôsobiť narušenie DNA, hyperpigmentáciu a zmeny v dôsledku fotostarnutia pokožky“. Svojim pacientom s tmavou pleťou teda odporúča každodenne používať opalovací krém na tvár alebo hydratačný krém s ochranou proti slnečnému žiareniu.
 • Pretože suchá pleť na tvári môže mať mnoho príčin, napríklad tie, ktoré zmienil Dr. Sugai vyššie, hydratačný krém nemusí byť vždy riešením. Je preto dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo dermatológom, pokiaľ je vaša pleť chronicky suchá alebo sa stretávate so šupinatou, popraskanou pokožkou, ktorá krváca alebo je bolestivá na dotyk. V niektorých prípadoch môže ísť o príznak závažnejšieho ochorenia alebo kožného ochorenia, ktoré vyžaduje podrobnejšie vyšetrenie a následnú liečbu.
 • 1. How to Pick the Right Moisturizer for Your Skin.American Academy of Dermatology Association, 2022

  2. Tips to Stay Safe in the Sun: From Sunscreen to Sunglasses.U.S. Food and Drug Administration, 10 Sept. 2021. 

  3. Ask The Expert: Does a High SPF Protect My Skin Better?The Skin Cancer Foundation, 26 Mar. 2022

Message
Download Chrome