Hydratačné prípravky, ako najdôležitejší krok v rutine starostlivosti
 

Ako na hydratáciu tváre

Hydratačné krémy na tvár sú jedným z najdôležitejších krokov v rutine starostlivosti o pleť, pleť je vďaka ním hydratovaná a vyzerá zdravo. Hydratácia tváre je nielen príjemná, ale môže tiež z dlhodobého hľadiska podporiť celkový vzhľad vašej pleti. Tento základný krok starostlivosti o pleť pokožke dodáva nielen toľko potrebnú hydratáciu, ale zároveň v nej uzamyká vlhkosť a pomáha posilniť ochrannú kožnú bariéru. V tomto sprievodcovi CeraVe sa dozviete, ako pomocou piatich jednoduchých tipov tvár správne hydratovať –⁠ vrátane toho, kedy a ako často pleti hydratáciu vlastne dopriať a aké hydratačné krémy CeraVe zvoliť v závislosti od toho, čo vaša pokožka potrebuje.

Face It Like A Derm 

Prehľad

V súvislosti s hydratáciou tváre medzi ľuďmi koluje pomerne mnoho mylných predstáv a nedorozumení, ktoré môžu viesť k tomu, že sa dopúšťate zbytočných chýb (alebo hydratačný krém možno úplne vynechávate). Každodenná hydratácia so sebou však prináša mnoho výhod, pokiaľ viete, ako ju v závislosti na individuálnych potrebách vašej pleti vykonávať správne. Chceme vám v tom pomôcť, a preto sme požiadali niektorých našich odborných dermatológov, aby sa s nami podelili o svoje top tipy, vďaka ktorým bude vaša pleť vyzerať hydratovaná a zdravá.

Tipy, ako hydratovať tvár

  • Hydratačný krém každý deň nanášajte na čistú a vlhkú pleť.
  • Cez deň používajte hydratačný krém s ochranným SPF faktorom, ktorý pleť v jedinom kroku hydratuje aj chráni. Pokiaľ používate opaľovací prípravok, opakujte jeho aplikáciu podľa pokynov a dodržiavajte pravidlá ochrany pred slnkom.
  • Hydratačný krém používajte ako posledný krok večernej rutiny starostlivosti o pleť.
  • Voľte nekomedogénne zloženia bez parfumácie.

Tip CeraVe: Pozrite sa na nasledujúce video a objavte ďalšie tipy a triky, ako hydratovať tvár, od certifikovaných dermatológov z poradného zboru CeraVe.

Tipy, ako hydratovať tvár

1. Hydratačný krém aplikujte každý deň na vyčistenú, vlhkú pleť

Podľa Americkej akadémie dermatológie (American Academy of Dermatology) by ste hydratačný krém mali aplikovať najlepšie ihneď po vyčistení pleti –⁠ v dobe, kedy je pokožka čistá a mierne vlhká.1 Hydratačný krém tak najúčinnejšie zadržiava vlhkosť v pleti a zabraňuje odparovaniu vody. „Ide hlavne o to, aby sa vlhkosť v pleti udržala,“ vraví Dr. Daniel Sugai.

Pokiaľ sú súčasťou vašej rutiny starostlivosti o pleť medzi čistením a hydratáciou ďalšie kroky (napríklad tonizácia), platí rovnaké pravidlo. Prípravky aplikujte vo zvyčajnom poradí, ale nečakajte, kým vaša pleť medzi jednotlivými krokmi vyschne (je potrebné, aby pokožka vždy zostala mierne vlhká). Vo všeobecnosti platí, že v rámci starostlivosti o pleť by ste mali postupovať od prípravkov s najľahším zložením až po tie pre pleť najvýživnejšie. To v praxi znamená, že najskôr by mal prísť na rad prípravok čistenia, potom tonikum, sérum, očný krém a nakoniec hydratačný krém (na denné použitie s SPF faktorom).

face it like a dream 

2. Používajte hydratačný krém s obsahom troch esenciálnych ceramidov

„Kožná bariéra je pre zdravie pokožky kľúčová –⁠ je to naša prvá línia ochrany pred vonkajšími vplyvmi,“ vysvetľuje certifikovaný dermatológ Dr. Daniel Sugai. Zdravá kožná bariéra má zásadný význam pre udržanie vlhkosti vo vnútri pokožky a potenciálne dráždivých látok mimo nej. Ak je bariéra narušená, môže to časom viesť k rôznym kožným problémom –⁠ napríklad k vysušovaniu, mdlému vzhľadu a podráždeniu. Používanie hydratačného krému s obsahom hydratačných ingrediencií a zvláčňujúcich zložiek –⁠ vrátane ceramidov, ktoré tvoria približne 50 % kožných lipidov, ktoré pomáhajú utvárať prirodzenú kožnú bariéru –⁠ môže pomôcť udržiavať hydratačnú bariéru vašej pokožky.

„Ceramidy sú súčasťou tmelu, ktorý drží naše kožné bunky pohromade a vytvára kožnú bariéru, ktorá pomáha chrániť našu pokožku pred alergénmi a dráždivými látkami zvonka,“ vysvetľuje Dr. Sugai. To podľa doktora Sugaia pomáha udržať „dobré veci“ vo vnútri (napríklad vodu), čo pomáha vašej pokožke zostať vláčnou a hydratovanou.

Hydratačné krémy CeraVe boli vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a obsahujú zmes troch esenciálnych ceramidov, identických s tými, ktoré sa prirodzene nachádzajú v koži.

face it like a dream 

3. Počas dňa používajte hydratačný krém s SPF faktorom

Počas dňa je dôležité na tvár zvoliť hydratačný krém, ktorý pleti dodá hydratáciu a ochráni ju pred škodlivými slnečnými lúčmi. „Ultrafialové slnečné žiarenie je pre pleť extrémne škodlivé,“ vysvetľuje dermatologička Dr. Sejal Shahová. „Nielenže je hlavnou príčinou rakoviny kože a prednádorových stavov, ale vedie tiež k predčasnému starnutiu, tvorbe vrások a tmavých škvŕn.“ Doktorka Shahová preto odporúča každý deň používať opaľovací krém so širokospektrálnym ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším. Podľa Dr. Daniela Sugaia je táto rada aktuálna po celý rok –⁠ bez ohľadu na ročné obdobie –⁠ dokonca aj v dňoch, kedy je zamračené. „Cez mraky stále preniká veľké množstvo UVA žiarenia,“ vysvetľuje Dr. Sugai.

Dr. Sugai tiež odporúča používať opaľovací krém alebo hydratačný krém s ochranným SPF faktorom vždy, keď ste v blízkosti okna, napríklad pri šoférovaní auta. „Opaľovací krém by ste mali používať aj v prípade, že ste pri okennom skle, a to práve kvôli UVA žiareniu,“ vraví. „Tieto lúče môžu prenikať okenným sklom," vysvetľuje doktor Sugai, čo znamená, že môžu poškodiť vašu pokožku. Na deň používajte hydratačný krém so širokospektrálnym SPF faktorom 30, vyskúšajte napríklad CeraVe Hydratačný pleťový krém s SPF, ktorý hydratuje a zároveň pleť chráni. Tento viacúčelový prípravok ráno uzamyká v pleti vlhkosť a pomáha udržiavať ochrannú kožnú bariéru. Je tiež vybavený technológiou MVE, vďaka ktorej sú hydratačné zložky do pokožky uvoľňované počas celého dňa –⁠ pre zaistenie celodennej hydratácie. Tento nemastný hydratačný krém by mal byť súčasťou každodennej rutiny starostlivosti o pleť, nanášať by sa mal 15 minút pred slnečnou expozíciou.

Prípravok opätovne aplikujte každé dve hodiny a dodržiavajte ďalšie ochranné opatrenia –⁠ napríklad noste ochranné oblečenie a pobyt na slnku obmedzte medzi 10. a 14. hodinou (podľa pokynov amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv [FDA]).

face it like a dream 

4. Hydratácia ako posledný krok v rámci večernej rutiny starostlivosti o pleť

Aplikácia hydratačného krému (posledný krok v rámci večernej rutiny starostlivosti o pleť) je účinný spôsob, ako pleť hydratovať počas noci a zabrániť strate vlhkosti v pokožke. Vyskúšať môžete ľahký nočný hydratačný krém CeraVe Hydratačný pleťový krém. Jedinečné zloženie s obsahom Niacínamidu, troch esenciálnych ceramidov a kyseliny hyalurónovej pomáha pleť upokojiť, zároveň ju celú noc hydratuje a pomáha obnoviť ochrannú kožnú bariéru. Využíva tiež technológiu MVE, vďaka ktorej je vlhkosť pokožke dodávaná stabilne počas noci a ponúka účinný, ale zároveň šetrný spôsob starostlivosti o vašu pleť.

Face It Like A Derm 

5. Zvoľte nekomedogénne prípravky bez parfumácie

Žiadny hydratačný krém nepredstavuje univerzálnu starostlivosť pre všetky typy pleti, každá pleť má svoje špecifiká. Hydratačné krémy majú rôzne zloženia, ktoré vyhovujú rôznym potrebám, problémom s pleťou a životnému štýlu. Veľké množstvo hydratačných krémov pre citlivú a suchú pleť neobsahuje parfumáciu, pretože vonné zložky môžu u niektorých ľudí vyvolať kožnú reakciu. Pre tých s mastnou pleťou alebo pleťou so sklonom k akné môžu byť vhodným riešením „nekomedogénne“ hydratačné prípravky (ich zloženie neupcháva póry). Hydratačné krémy na tvár CeraVe –⁠ vrátane Hydratačného pleťového krému s SPF faktorom a Hydratačného pleťového krému –⁠ sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi, neobsahujú parfumáciu, sú nekomedogénne a sú vhodné pre rôzne typy pleti.

face it like a dream 

Často kladené otázky