SPF

Prehľad

Pokiaľ ide o starostlivosť o kožnú bariéru, veľa ľudí si hneď vybaví hydratačný krém. Je to logické – prirodzená kožná bariéra potrebuje na správne fungovanie dostatok hydratácie. Je však tiež dôležité neprehliadať úlohu, ktorú pri ochrane kožnej bariéry zohráva ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) v opaľovacích prípravkoch. Či už minerálny alebo chemický, opaľovací krém je nevyhnutný na starostlivosť o kožnú bariéru, pretože vystavenie ultrafialovému žiareniu (UV) môže spôsobiť (z krátkodobého hľadiska) spálenie pokožky slnkom a (z dlhodobého hľadiska) vysúšanie, predčasné starnutie pokožky alebo rakovinu kože. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je používanie opaľovacieho krému dôležité pre ochrannú bariéru pokožky len vtedy, keď ste na pláži. Malo by byť základnou súčasťou vašej každodennej starostlivosti o pleť. V tomto článku sa budeme podrobnejšie zaoberať vzťahom medzi slnečným UV žiarením a kožnou bariérou. Poskytneme vám tiež užitočné tipy, ako chrániť kožnú bariéru a podporiť zdravo vyzerajúcu pleť 365 dní v roku.

Informácie o ochrannom faktore SPF a kožnej bariére

  • Každodenné používanie opaľovacieho krému môže pomôcť chrániť kožnú bariéru pred poškodením spôsobeným škodlivým UVA a UVB žiarením.
  • V opaľovacích prípravkoch sa používajú dva typy slnečných filtrov: minerálne (vytvárajú na pokožke fyzickú bariéru, ktorá pomáha odrážať UV žiarenie) a chemické (pomáhajú absorbovať UV žiarenie).
  • Odborníci odporúčajú používať širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 30 každý deň bez ohľadu na počasie. Je tiež dôležité opaľovací krém pravidelne znovu nanášať – aspoň každé dve hodiny počas dňa a vždy potom, čo sa spotíte alebo ste boli plávať.
  • Výskumy ukazujú, že širokospektrálny opaľovací krém môže pomôcť udržiavať kožnú bariéru a pomáhať predchádzať niektorým známkam starnutia pleti.1

Čo je to kožná bariéra?

Kožná bariéra (odborne stratum corneum) je prvou obrannou líniou vašej pokožky pred vonkajším svetom. Táto ochranná bariéra je najvrchnejšou vrstvou kože a je tvorená približne z 50 % ceramidmi, z 25 % cholesterolom a z 10 – 25 % mastnými kyselinami.2 Kožná bariéra má mnoho dôležitých funkcií, ale predovšetkým pomáha udržať prospešné látky v pokožke a chráni ju pred škodlivými vplyvmi.

Chráni vás tiež pred vonkajšími stresovými faktormi (ako je UV žiarenie a znečistené ovzdušie) a ste vďaka nej schopní zadržiavať vodu bez toho, aby ste strácali prebytočnú vlhkosť cez pokožku. Neporušenosť kožnej bariéry zohráva dôležitú úlohu v tom, ako vaša pokožka vyzerá a aký z nej máte pocit. Narušenie kožnej bariéry môže viesť k celému radu problémov s pokožkou, od suchej pokožky až po akné, podráždenú a citlivú pokožku.

Ako kožnú bariéru ovplyvňuje pobyt na slnku?

Výskumy ukazujú, že UV žiarenie môže priamo aj nepriamo narušiť kožnú bariéru.3,4 UV lúče môžu priamo poškodiť vaše kožné bunky – a toto poškodenie sa časom hromadí. Vystavenie UV žiareniu môže tiež znížiť schopnosť pokožky účinne zadržiavať vlhkosť, čo môže zanechať pokožku suchú, šupinatú a drsnú.

UV žiarenie môže nepriamo vytvárať voľné radikály. Tieto zlúčeniny môžu poškodzovať kožné bunky a môžu potenciálne časom prispievať k rozvoju rôznych kožných problémov, vrátane atopickej dermatitídy (známej tiež ako ekzém) – kožného ochorenia, ktoré môže spôsobovať nadmernú suchosť a svrbenie kože.

Čo ešte môže oslabiť kožnú bariéru?

Slnečné žiarenie nie je to jediné, čo môže narušiť ochrannú bariéru vašej pokožky. Medzi ďalšie stresové faktory patria:

  • určité klimatické podmienky (napr. nízka vlhkosť vzduchu),
  • používanie agresívnych prípravkov na čistenie pleti,
  • nadmerná exfoliácia pokožky,
  • nesprávne postupy starostlivosti o pleť,
  • nepoužívanie hydratačného prípravku.

Ako spoznať, že je vaša kožná bariéra narušená

Oslabenie kožnej bariéry môže sprevádzať rad kožných problémov, od miernej suchosti a drsnosti až po výraznejšiu suchosť, praskanie, začervenanie, šupinatenie a olupovanie. Poškodená kožná bariéra často spôsobuje nepríjemné pocity a môže zvyšovať citlivosť pokožky. Medzi ďalšie problémy, ktoré môžu súvisieť s narušenou kožnou bariérou, patrí akné, viditeľná únava pleti a strata pružnosti pokožky.

Ak máte podozrenie, že vaša kožná bariéra môže byť narušená , poraďte sa s certifikovaným dermatológom, ktorý zanalyzuje vašu pokožku a poskytne vám individuálne poradenstvo. Váš dermatológ vám poradí, ako si zostaviť každodennú starostlivosť o pleť, aby podporila ochrannú bariéru vašej pokožky a pomohla riešiť jej citlivosť alebo iné kožné problémy.

Ako SPF pomáha chrániť kožnú bariéru?

Ochranný faktor SPF v opaľovacích prípravkoch môže posilniť vašu kožnú bariéru tým, že absorbuje alebo odráža UV žiarenie, čo pomáha minimalizovať poškodenie spôsobené vystavením slnečnému žiareniu. Na zaistenie maximálnej ochrany je však dôležité zvoliť opaľovací krém s vhodným zložením. Americká dermatologická akadémia (AAD) odporúča používať širokospektrálne prípravky s ochranným faktorom SPF najmenej 30.5 Je tiež dôležité, aby ste používali prípravok v dostatočnom množstve: nadácia Skin Cancer Foundation všeobecne odporúča naniesť na tvár množstvo krému vo veľkosti koruny.6

Ako zaradiť opaľovací krém do každodennej starostlivosti o pleť

Hľadajte opaľovacie prípravky s obsahom ceramidov

Na podporu kožnej bariéry odporúčame zvoliť opaľovacie prípravky, ktoré obsahujú ceramidy. Ako sme už spomínali vyššie, ceramidy sú kľúčovou súčasťou kožnej bariéry. Tieto lipidy sú také „lepidlo“, ktoré drží kožné bunky pohromade a pomáha udržať kožnú bariéru neporušenú. Zo štúdie publikovanej v časopise Journal of Cosmetic Dermatology vyplynulo, že každodenné používanie opaľovacieho krému s ochranným faktorom SPF 30 a obsahom ceramidov môže zvýšiť hydratáciu pokožky a výrazne znížiť transepidermálnu stratu vody (TEWL).7

Všetky opaľovacie a hydratačné krémy CeraVe s SPF obsahujú tri esenciálne ceramidy, ktoré pomáhajú udržiavať ochrannú bariéru pokožky. Obsahujú tiež ďalšie prospešné zložky, ktoré podporujú hydratáciu pleti, ako je napr. kyselina hyalurónová a niacínamid.

Vyberte vhodný opaľovací krém pre svoju kožnú bariéru

Pokiaľ ide o výber ideálneho opaľovacieho krému pre vašu kožnú bariéru, odporúčame hľadať prípravky bez parfumácie, ktoré sú šetrné k pokožke, vyvinuté v spolupráci s dermatológmi a vhodné na váš typ pleti. Jednou z vhodných možností je CeraVe Hydratačný krém na opaľovanie, ktorý obsahuje širokospektrálne minerálne a chemické slnečné filtre, ceramidy a kyselinu hyalurónovú. Tento opaľovací krém na tvár a telo pomáha chrániť pokožku a zároveň jej dodáva okamžitú hydratáciu, ktorá vydrží počas celého dňa. Ľahké, nemastné zloženie je navyše vhodné pre všetky typy pleti, vrátane citlivej pokožky.

Značka CeraVe ponúka niekoľko ďalších prípravkov, ktoré pomáhajú udržiavať kožnú bariéru a chrániť ju proti poškodeniu spôsobenému slnečným žiarením. Naša ponuka zahŕňa minerálne opaľovacie krémy, tónovacie opaľovacie krémy a prenosné tyčinky na opaľovanie. Všetky naše prípravky s ochranným faktorom SPF poskytujú širokospektrálnu ochranu a majú SPF najmenej 30.

Používajte krém s ochranným faktorom SPF každý deň a často ho aplikujte znovu

Výskumy ukazujú, že k väčšine poškodení spôsobeným slnečným žiarením dochádza pri každodennom prerušovanom pobyte na slnku, napríklad pri ceste do práce alebo pri prechádzke so psom.8Preto je nevyhnutné mať nanesený opaľovací krém vždy, keď ste na slnku. To sa týka aj vystavenia slnečnému žiareniu v interiéri: UVA lúče môžu prenikať sklom a pôsobiť na vašu kožnú bariéru, aj keď ste vo vnútri.

Chráňte svoju pokožku tým, že vymeníte svoj obvyklý hydratačný prípravok za prípravok s SPF, ako je napr. CeraVe Hydratačný pleťový krém AM. Tento viacúčelový hydratačný prípravok na tvár obsahuje širokospektrálnu ochranu SPF 30, hydratuje, pomáha chrániť pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením a pomáha udržiavať ochrannú bariéru vašej pokožky. Rovnako ako pri iných opaľovacích krémoch pamätajte na to, aby ste ho na správnu ochranu proti slnečnému žiareniu aplikovali znovu každé dve hodiny (alebo vždy, keď sa spotíte, vyjdete z vody alebo sa osušíte).

Osvojte si bezpečné návyky pri opaľovaní

Okrem starostlivého používania opaľovacieho krému môžete svoju kožnú bariéru chrániť pred slnečnými lúčmi aj tým, že si osvojíte bezpečné návyky pri opaľovaní. Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) odporúča vyhýbať sa v čase najsilnejšieho slnečného svitu priamemu slnečnému žiareniu, nosiť ochranný odev a pokiaľ je to možné, tak sa zdržiavať v tieni.9

Na pomoc s výberom produktov vhodných pre váš typ pleti a problémy s pokožkou použite našu aplikáciu Find My Skincare Solution, nástroj na vyhľadávanie vhodného riešenia starostlivosti o pleť.

Message
Download Chrome