SPF

Prehľad

Dôsledná každodenná starostlivosť o pleť je jedným z najlepších spôsobov, ako podporiť pleť, aby vyzerala zdravo a mali ste z nej dobrý pocit. Málokto ale vie, že záleží aj na poradí, v akom produkty na starostlivosť o pleť používate. Správne poradie produktov starostlivosti o pleť vám pomôže maximalizovať ich účinok a zaistí, aby vaša pleť využila každý prípravok čo možno najlepšie. V tejto príručke sa zameriame na správny spôsob používania hydratačného a opaľovacieho prípravku. Tieto dva produkty majú často podobnú textúru a vzhľad, čo môže viesť k mylnej predstave, že nezáleží na tom, ktorý z nich použijete ako prvý. V skutočnosti však existuje správne poradie aplikácie týchto dvoch zložiek každodennej starostlivosti o pleť. Čítajte ďalej a dozviete sa podrobnosti o správnom poradí hydratačných a opaľovacích prípravkov.

Fakty o správnom poradí hydratačného a opaľovacieho prípravku

  • Americká dermatologická akadémia (AAD) odporúča v každodennej starostlivosti o pleť používať nie len opaľovací, ale aj hydratačný prípravok.1
  • Všeobecne platí, že opaľovací prípravok by sa mal nanášať až po hydratačnom prípravku na tvár, ako posledný krok každodennej starostlivosti o pleť.
  • Na zaistenie ochrany proti slnečnému žiareniu je potrebné prípravok s ochranným faktorom SPF nanášať znova aspoň každé dve hodiny.
  • Jedným zo spôsobov, ako si zjednodušiť rannú starostlivosť o pleť, je používať hydratačný prípravok na tvár, ktorý obsahuje širokospektrálny filter SPF 30 alebo vyšší, ako je napríklad Hydratačný pleťový krém AM s ochranou proti slnku alebo Ultraľahký hydratačný pleťový krém SPF 30 od CeraVe.
  • Pokiaľ používate make-up, mal by sa nanášať až po aplikácii hydratačného a opaľovacieho prípravku. Než začnete s líčením, nezabudnite nechať pleť uschnúť.

Úloha hydratačných a opaľovacích prípravkov

Než sa budeme zaoberať tým, či by ste mali začať opaľovacím alebo hydratačným prípravkom, poďme sa najskôr pozrieť na niektoré základy starostlivosti o pleť.

Na čo slúži hydratačný prípravok?

Hydratačné prípravky, ako nám už napovedá názov, sú určené na hydratovanie pokožky. Pri dôslednom používaní môžu pomôcť zlepšiť hydratáciu vašej pleti a pomáhajú ju udržiavať vláčnu. Niektoré hydratačné prípravky boli navyše vyvinuté tak, aby pomáhali riešiť špecifické nedokonalosti pleti, ako sú jemné linky, vrásky či nerovnomerný tón pleti.

Prečo je ochrana pred slnkom taká dôležitá?

Hoci mnoho opaľovacích prípravkov má hydratačné účinky, nie je to ich hlavná funkcia. Opaľovacie prípravky predovšetkým pomáhajú chrániť vašu pokožku pred škodlivými účinkami slnečného UV žiarenia, ktoré môže spôsobiť predčasné starnutie pokožky a rakovinu kože.. Všetky opaľovacie prípravky sú z hľadiska bezpečnosti a účinnosti regulované Americkým úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).2

Existujú dva typy opaľovacích prípravkov: s chemickým filtrom a s minerálnym (fyzickým) filtrom. Chemické filtre absorbujú slnečné lúče skôr, ako stihnú poškodiť pokožku (ako huba), a minerálne filtre od pokožky UV žiarenia odrážajú (ako štít). Hybridné opaľovacie prípravky, ako je napríklad CeraVe Hydratačný krém na opaľovanie, obsahujú zložky ako minerálnych, tak aj chemických filtrov.

Tip CeraVe: Pri výbere opaľovacieho prípravku sa zamerajte na prípravky so širokospektrálnym filtrom (teda tie, ktoré chránia pred UVA i UVB žiarením) a s ochranným faktorom SPF 30 alebo vyšším. Pokiaľ viete, že sa spotíte, alebo sa chystáte plávať, vyberte si opaľovacie prípravky s označením „vodoodolný“ . Aby bola ochrana pred slnkom účinná, musia sa opaľovacie prípravky znovu nanášať najmenej každé dve hodiny.

Musím používať hydratačný aj opaľovací prípravok?

Áno, Americká dermatologická akadémia odporúča zahrnúť do svojej každodennej starostlivosti o pleť čistiaci prípravok, hydratačný prípravok a ochranu pred slnečným žiarením.1 Každý z týchto základných produktov má svoje jedinečné a dôležité miesto vo vašej každodennej starostlivosti o pleť. Ide o to, aby ste našli tie správne produkty, ktoré budú zodpovedať vášmu typu pleti a osobným preferenciám. Ak máte napríklad mastnú pleť a obávate sa upchatých pórov alebo akné, môžete sa poobzerať po hydratačných a opaľovacích prípravkoch, ktoré sú nekomedogénne, teda neupchávajú póry. Pokiaľ si chcete zjednodušiť dennú starostlivosť o pleť a spojiť tieto dva kroky do jedného, môžete použiť hydratačný prípravok, ktorý obsahuje ochranu proti slnečnému žiareniu (viac o týchto prípravkoch nájdete ďalej) .

Čo sa má používať ako prvé, opaľovací alebo hydratačný prípravok?

Všeobecne platí, že opaľovací prípravok by ste mali nanášať ako posledný krok v rámci svojej dennej starostlivosti o pleť, po úplnom vstrebaní hydratačného prípravku na tvár. To môže podporiť účinok opaľovacieho prípravku. FDA odporúča naniesť opaľovací prípravok približne 15 minút pred tým, než sa vydáte von.2 Večer môžete opaľovací prípravok vynechať a použiť nočný hydratačný prípravok bez SPF (napr. CeraVe Hydratačný pleťový krém PM) ako posledný krok svojej každodennej starostlivosti.

Každý hydratačný a opaľovací prípravok sa používa trochu inak, preto je dôležité dôkladne si prečítať etiketu a postupovať podľa nej. Nezabudnite, že samotný opaľovací prípravok na úplnú ochranu pokožky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia nestačí. Je nevyhnutné dodržiavať aj ďalšie ochranné opatrenia, vrátane opakovaného nanášania opaľovacieho prípravku najmenej každé dve hodiny počas dňa (a po plávaní alebo spotení). Dôležitým opatrením na ochranu proti slnku je tiež pobyt v tieni v čase najsilnejšieho slnečného svitu a nosenie ochranných pomôcok, ako je klobúk a slnečné okuliare.

Je potrebné pred líčením najprv naniesť opaľovací alebo hydratačný prípravok?

Ak používate make-up, je najlepšie nanášať ho až po hydratačnom a opaľovacom prípravku. Opaľovací prípravok totiž býva najúčinnejší, keď sa nanesie na čistú pokožku. Po nanesení hydratačného a opaľovacieho prípravku (príp. hydratačného prípravku s ochranným faktorom SPF) počkajte niekoľko minút, než vaša pleť uschne, a až potom použite make-up. Ak začnete s líčením skôr, ako sa opaľovací prípravok úplne vstrebe, môže to narušiť jeho účinnosť.

Môžem namiesto opaľovacieho prípravku použiť make-up s SPF?

Podľa Cleveland Clinic SPF filter v make-upoch pravdepodobne nestačí na úplnú ochranu pokožky pred škodlivými slnečnými lúčmi.3 Preto je stále nevyhnutné používať opaľovací prípravok každý deň, aj keď vaše kozmetické produkty obsahujú SPF filter. Nanesenie opaľovacieho prípravku pred líčením (a jeho opakovaná aplikácia aspoň každé dve hodiny) vám tiež pomôže ochrániť vašu pleť, aj keď sa make-up počas dňa zotrie.

Môžem skombinovať hydratačný a opaľovací prípravok?

Hydratačné a opaľovacie prípravky by sa mali používať oddelene, podľa pokynov na obale. Pokiaľ však dávate prednosť hybridnému prípravku, ktorý kombinuje obe tieto zložky starostlivosti o pleť v jednom, zvážte hydratačný prípravok, ktorý obsahuje aj ochranu pred slnečným žiarením. Ide o pohodlný spôsob, ako si zjednodušiť starostlivosť o pleť a pritom dopriať svojej pleti láskyplnú starostlivosť, ktorú si zaslúži. Len sa uistite, že váš hydratačný prípravok na tvár s ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu má hodnotu SPF aspoň 30 alebo vyššiu a poskytuje širokospektrálnu ochranu. Rovnako ako štandardný opaľovací prípravok na tvár by sa aj hydratačný prípravok s SPF mal na správnu ochranu pred slnkom nanášať aspoň každé dve hodiny. Pokiaľ máte otázky ohľadom starostlivosti o svoju pleť a jej jedinečných potrieb, obráťte sa na certifikovaného dermatológa pre individuálnu konzultáciu.

Štyri hydratačné prípravky na tvár od značky CeraVe s ochranou proti slnečnému žiareniu SPF 30

Výber vhodného hydratačného prípravku na tvár s ochranou proti slnečnému žiareniu závisí od mnohých faktorov, vrátane typu pleti, nedokonalostí, veku a osobných preferencií. Značka CeraVe ponúka množstvo viacúčelových prípravkov, vďaka ktorým ľahko nájdete tú správnu voľbu na uspokojenie jedinečných potrieb vašej pleti.

Tu sú štyri produkty 2 v 1, ktoré môžete používať na hydratáciu aj ochranu pred slnkom:

Pre všetky typy pleti: Hydratačný pleťový krém AM s ochranou proti slnku

Ak máte záujem vyskúšať hydratačný prípravok na tvár s ochranou proti slnku, ale neviete, kde začať, odporúčame náš Hydratačný pleťový krém AM. Tento denný viacúčelový prípravok je vhodný pre všetky typy pleti, poskytuje celkovú základnú starostlivosť, dodáva hydratáciu a pomáha chrániť vašu pleť pred UV žiarením v jedinom kroku.* Obsahuje širokospektrálnu ochranu SPF 30 v podobe minerálneho a chemického filtra, tri esenciálne ceramidy a kyselinu hyalurónovú. Rovnako ako všetky produkty CeraVe bol aj tento produkt vyvinutý v spolupráci s dermatológmi, neobsahuje parfumáciu a bol otestovaný na prítomnosť alergénov. Náš hydratačný pleťový krém AM neobsahuje oleje, ľahko a rovnomerne sa rozotiera a nezanecháva na pokožke stopy, takže je vhodný na širokú škálutypov a tónov pleti.

*Na ochranu proti slnečnému žiareniu krém aplikujte znova aspoň každé 2 hodiny.

Pre normálnu až mastnú pleť: Ultraľahký hydratačný pleťový krém SPF 30

Ak máte normálnu až mastnú pleť, vyskúšajte náš Ultraľahký hydratačný pleťový krém SPF 30. Tento nekomedogénny opaľovací prípravok na tvár ponúka rovnakú hydratáciu a ochranu proti slnečnému žiareniu ako Hydratačný pleťový krém AM, ale má ultraľahké zloženie a zanecháva pleť matnú. Pokožku zjemňuje, uhladzuje a chráni ju pred slnkom bez toho, aby ju mastil alebo upchával póry.

Na tónovanie a prirodzený efekt: CeraVe Hydratačný tónovací minerálny opaľovací krém na tvár SPF 30

Tento tónovací minerálny opaľovací prípravok ponúka mnoho výhod pre všetky typy a tóny pleti. V jednom jednoduchom kroku náš Hydratačný tónovací minerálny opaľovací krém na tvár SPF 30 pomáha odrážať UV žiarenie, hydratuje pleť, dodáva jej zdravý vzhľad a rozjasňuje ju. Tento ľahký, pigmentovaný minerálny opaľovací prípravok je možné použiť na všetky typy pleti, vrátane pleti so sklonom k akné a citlivej pleti. Jednou z našich najobľúbenejších vlastností tohto prípravku je, že ľahko splynie so všetkými tónmi pleti a zanecháva ju čistú a prirodzenú.

Proti starnutiu pleti: CeraVe Obnovujúci denný krém

Ak máte zrelú pleť, odporúčame vyskúšať náš Obnovujúci denný krém so zapuzdreným retinolom, kyselinou hyalurónovou, ceramidmi a širokospektrálnou ochranou proti slnku SPF 30. Tento prípravok proti starnutiu pleti, ktorý môžete používať ako súčasť svojej každodennej starostlivosti o pleť, pomáha chrániť vašu pleť a zároveň vylepšuje vzhľad jemných liniek a vrások, textúru pleti a rozjasňuje pleť. Zloženie s postupným uvoľňovaním zložiek navyše zaisťuje jemnú exfoliáciu, čím pomáha vylepšovať známky starnutia pleti bez začervenania alebo podráždenia.

Na pomoc s výberom produktov vhodných pre váš typ pleti a problémy s pokožkou použite našu aplikáciu Find My Skincare Solution, nástroj na vyhľadávanie vhodného riešenia starostlivosti o pleť.

Message
Download Chrome