SPF
cierne bodky

Prehľad

Čierne bodky sa bežne objavujú počas dospievania, ale je možné sa s nimi stretnúť v akomkoľvek veku. Podľa Cleveland Clinic má čierne bodky približne 10 – 20 % dospelých.1 Najčastejšie sa objavujú na tvári, ale môžu sa vyskytnúť aj na krku, chrbte a hrudníku. Hoci čierne bodky môžu byť nepríjemné, nie sú bolestivé a obvykle sa dajú liečiť doma pomocou dôslednej starostlivosti o pleť. Vo väčšine prípadov je najlepším spôsobom, ako tieto neodbytné nedokonalosti minimalizovať, použitie šetrných, ale účinných produktov, ktoré obsahujú aktívne zložky proti čiernym bodkám, ako je napr. kyselina salicylová.

Základné fakty o čiernych bodkách

  • Čierne bodky sú bežnou formou akné a odborne sa označujú ako „otvorené komedóny“ (teda „otvorené póry“).
  • Tieto malé čierne alebo hnedé hrbolčeky na koži sa objavujú, keď sa otvorené póry upchajú prebytočným kožným mazom, baktériami a odumretými kožnými bunkami.
  • Hoci to môže vyzerať, že sa v póroch zachytili nečistoty, čierne bodky získavajú tmavú farbu vďaka chemickej reakcii, ku ktorej dochádza, keď je obsah pórov vystavený pôsobeniu kyslíka.
  • Najlepší spôsob liečby a prevencia čiernych bodiek je každodenná starostlivosť o pleť, ktorá zahŕňa cielené prípravky vyvinuté dermatológmi.

Čo sú čierne bodky?

Čierne bodky spadajú do kategórie akné, známe aj ako komedonálne akné. Keď sa póry upchajú kožným mazom, baktériami alebo odumretými kožnými bunkami, môžu sa zapáliť, čo vedie k vzniku malých hrbolčekov na povrchu kože (tzv. komedónov). Tieto komedóny môžu mať dve podoby: biele bodky („uzavreté komedóny“) alebo čierne bodky („otvorené komedóny“). V prípade bielych bodiek je pór úplne uzavretý, takže vzniká biela alebo ružovo sfarbená vyrážka. Čierne bodky vznikajú, keď sa vstup póru rozšíri a je tak vystavený pôsobeniu okolitého prostredia. Tým sa do pórov dostáva kyslík, ktorý potom vytvára tmavú farbu charakteristickú pre čierne bodky.

 

 

Čo spôsobuje čierne bodky?

Už sme sa dozvedeli, že čierne bodky sú spôsobené upchatými pórmi  (komedónmi), ktoré sa zapálili. Ale čo vlastne spôsobuje samotné zanesenie pórov? Na začiatok je možné, že na vznik čiernych bodiek máte isté predpoklady, ak máte mastnú pleť. Tento typ pleti sa vyznačuje nadmernou produkciou kožného mazu, čo môže viesť k častejšiemu výskytu čiernych bodiek. U dospievajúcich môžu byť čierne bodky ovplyvnené aj hormonálnymi výkyvmi. Čierne bodky môžu byť tiež vyvolané akýmkoľvek kontaktom vašej pleti s baktériami spôsobujúcimi akné (napríklad v dôsledku častého dotýkania sa tváre špinavými rukami).

Pokiaľ ide o kozmetiku, tá priamo čierne bodky nespôsobuje, ale komedogénne (póry upchávajúce) produkty alebo nesprávne techniky starostlivosti o pleť môžu k ich vzniku prispievať. Niektorí ľudia sa dopúšťajú nadmerného umývania mastnej pleti v snahe prebytočnú mastnotu odstrániť. V skutočnosti tým však môžu spôsobiť to, že pleť maz produkuje ešte viac.

 

 

Časté mýty o čiernych bodkách

Čierne bodky sú pomerne časté, ale to platí bohužiaľ aj o mýtoch a mylných predstavách o nich. Aby sme vám pomohli sa týmto častým nástrahám vyhnúť, zostavili sme zoznam niektorých najrozšírenejších mýtov o akné, konkrétne o čiernych bodkách.

 

 

Mýtus č. 1: Čierne bodky sú spôsobené nečistotami

Mnoho ľudí sa domnieva, že čierne bodky sú len nečistoty zachytené v koži. Napriek všeobecnému presvedčeniu však tieto čierne alebo hnedé bodky nie sú známkou zachytenej špiny alebo zlej hygieny. Tmavú farbu získavajú vďaka chemickej reakcii, ktorá sa nazýva oxidácia, pri ktorej kyslík reaguje s melanínom (kožným pigmentom). Hoci teda správne čistenie pleti môže ovplyvniť jej vzhľad, nečistoty sa za hlavnú príčinu vzniku čiernych bodiek nepovažujú.

 

 

Mýtus č. 2: Čierne bodky spôsobuje strava

Celkový vzhľad pleti môžu ovplyvniť naše stravovacie návyky, a preto je dôležité prijímať zdravú a vyváženú stravu. Pokiaľ však ide konkrétne o vzťah medzi stravou a akné, stále prebiehajú diskusie o tom, či niektoré potraviny môžu skutočne akné vyvolať. V súčasnej dobe niektoré výskumy naznačujú, že môže existovať súvislosť medzi mliečnymi výrobkami, srvátkovými bielkovinami a akné.2 Ak máte podozrenie, že niečo, čo jete alebo pijete, má negatívny vplyv na vašu pleť, poraďte sa so svojím lekárom alebo dermatológom.

 

 

Mýtus č. 3: Ak máte čierne bodky, nesmiete používať make-up

Ak používate make-up, možno si kladiete otázku, či vaša dekoratívna kozmetika môže byť vinníkom spôsobujúcim čierne bodky. A aká je odpoveď? Je to možné. Používanie nevhodných typov líčidiel alebo zanedbanie odlíčenia na konci dňa môže k vzniku nedokonalostí prispieť. To však neznamená, že pokiaľ máte problémy s čiernymi bodkami, nemôžete make-up používať. Pre čisté póry odporúčame používať nekomedogénne produkty (t. j. produkty navrhnuté tak, aby póry neupchávali) a make-up, ktorého zloženie je vyvinuté cielene pre pleť so sklonom k akné.

 

 

Mýtus č. 4: Čierne bodky je potrebné vytlačiť, aby zmizli

Pravdepodobne ste už aj vy boli niekedy v pokušení čierne bodky si vytlačiť, aby ste sa ich rýchlo zbavili. Možno to dokonca robíte pravidelne. Všeobecne to však nie je dobrý nápad, pretože škrabanie alebo vytláčanie akné môže spôsobiť množstvo kožných problémov. Napríklad môže dôjsť k podráždeniu alebo poškodeniu pokožky, najmä ak na ňu príliš silno tlačíte. Mohlo by sa tiež stať, že čierne bodky zatlačíte hlbšie do pokožky alebo do nej zanesiete ďalší maz a baktérie. To môže potenciálne vaše čierne bodky zhoršiť alebo spôsobiť výskyt vážnejších typov akné.

Ak sa stretávate s hlbokými čiernymi bodkami, môžete zvážiť návštevu dermatológa na ich profesionálnu extrakciu. Váš dermatológ bude mať k dispozícii správne nástroje, techniku a sterilné prostredie na bezpečné odstránenie čiernych bodiek a zníženie rizika ich návratu.

 

 

Mýtus č. 5: Čierne bodky sú to isté ako zväčšené póry. 

Ľudia si často pletú čierne bodky so zväčšenými pórmi, ale nie je to to isté. Každý má póry a niektorí ľudia ich majú prirodzene väčšie a viditeľnejšie. To nemusí znamenať, že sú upchaté alebo že máte čierne bodky. Na veľkosť vašich pórov môže mať vplyv mnoho faktorov vrátane poškodenia slnkom, genetiky a veku.

 

Tipy, ako čierne bodky liečiť a ako im predchádzať

Čierne bodky v dospelosti často samé zmiznú. Nie je tomu tak ale vždy. Ak sa vám nedarí čiernych bodiek zbaviť, pamätajte, že v tom nie ste sami. Nižšie nájdete niektoré z našich najlepších tipov na starostlivosť o pleť, ktoré vám pomôžu čiernym bodkám predchádzať a minimalizovať ich výskyt.

 

 

Vyberte si jemný prípravok na čistenie pleti určený na problematickú pleť

Americká dermatologická akadémia (AAD) odporúča čistiť problematickú pleť dvakrát denne (ráno a večer) a tiež po spotení.3 Pre starostlivosť zameranú na čierne bodky odporúčame zvoliť jemný umývací prostriedok na tvár s 2 % kyselinou salicylovou, ako je napr. Čistiaci gél proti nedokonalostiam. Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina (BHA) a je obľúbenou zložkou produktov zameraných na boj proti akné, ktorá podporuje prirodzený proces exfoliácie pokožky. Vďaka tomu, že je rozpustná v tukoch (čo znamená, že môže preniknúť do upchatých pórov), je považovaná za účinnú voľbu na redukciu čiernych bodiek.

 

 

Nezabúdajte na hydratáciu

Či už máte čierne bodky, alebo iný typ akné (ako sú papuly alebo pustuly), je dôležité pravidelne používať hydratačný krém. Zvoľte si krém s ľahkým, nekomedogénnym hydratačným zložením, ktorý bude vytvorený tak, aby udržoval vašu pleť hydratovanú bez upchávania pórov. Odporúčame vhodnú dvojicu ranného a nočného hydratačného krému, ako sú Hydratačný pleťový krém SPF 50 a Hydratačný pleťový krém. Tieto hydratačné pleťové krémy sú testované na prítomnosť alergénov a neobsahujú oleje ani vonné zložky, takže sú vhodné pre všetky typy pleti, vrátane tej problematickej. Rovnako ako všetky ostatné produkty CeraVe obsahujú tri základné ceramidy, ktoré uzamykajú vlhkosť a pomáhajú obnoviť ochrannú bariéru pokožky.

 

 

Vyberajte produkty na liečbu akné s kyselinou salicylovou alebo retinolom

Ako bolo uvedené vyššie, užitočnou metódou na starostlivosť o pleť s čiernymi bodkami môže byť jemný peeling s chemickými exfoliačnými prostriedkami, ako je napr. kyselina salicylová. Skúste do svojej každodennej starostlivosti zaradiť celotvárovú kúru na liečbu akné s 2% kyselinou salicylovou, ako napr. Gél proti nedokonalostem. Tento jemný hydratačný gél na akné je určený na upokojenie nedokonalostí, pomáha zlepšiť vzhľad pórov a vyhladzuje pleť. Je možné ho aplikovať denne na vyčistenú a suchú pleť.

Ďalším možným druhom starostlivosti, ktorý môžete zvážiť, je lokálna aplikácia retinolu, napr. vo forme Retinolového séra pre obnovu pleti. Toto sérum bez parfumácie je navrhnuté tak, aby pomohlo obnoviť štruktúru vašej pleti a zlepšiť vzhľad pórov. Je dostatočne jemné na to, aby sa dalo používať denne a pomáha vylepšiť kvalitu pleti bez narušovania ochrannej bariéry.

 

 

Pred spaním sa vždy odlíčte

Ak používate make-up, nezabudnite ho pred spaním vždy dôkladne odstrániť. Zvyšky make-upu sa môžu na pleti usadzovať a potenciálne čierne bodky zhoršovať. Použitie odličovača spolu s bežným čistením pleti vám pomôže zaistiť dôkladné vyčistenie pleti. Odporučiť môžeme dva skvelé produkty Čistiaci penivý krém alebo Hydratačnú micelárnu vodu.

 

 

Nesiahajte si na tvár

Z rúk sa na pokožku môže ľahko dostať maz, ktorý upcháva póry, alebo baktérie, čo môže prispievať k vzniku čiernych bodiek. Preto je lepšie sa počas dňa zbytočne tváre nedotýkať. Kedykoľvek sa tváre dotýkate, uistite sa, že máte čisté ruky.

 

 

V prípade potreby vyhľadajte dermatológa.

Ak sa ani napriek dôslednému dodržiavaniu pravidelnej domácej starostlivosti stav čiernych bodiek nezlepšuje, je možno načase poradiť sa s dermatológom. Dermatológ vám na minimalizáciu výskytu čiernych bodiek odporučí najlepšie voľnopredajné produkty a zodpovie vám všetky otázky. V niektorých prípadoch môžu ťažko odstrániteľné čierne bodky vyžadovať profesionálnu extrakciu alebo prípravky na predpis, ktoré môže predpísať iba lekár. 


Zdroje

  • „Blackheads: What They Look Like, Treatment and Prevention.“ Cleveland Clinic, 2023.
  • Shmerling, Robert H., MD. „Does Diet Really Matter When It Comes to Adult Acne?“ Harvard Health, august 2020.
  • „Face Washing 101.“ American Academy of Dermatology Association, 2023.
  • „ Is Your Workout Causing Your Acne?“ American Academy of Dermatology Association, 2023.

Message
Download Chrome