SPF
Pletove kremy pre muzov

Prehľad

Aby mužská pleť vyzerala čo najlepšie a aby ste sa v nej cítili dobre, je potrebné používať niekoľko základných produktov, ako sú napríklad čistiaci prípravok, opaľovací krém a – ako ste už určite uhádli – denný hydratačný krém. Dôsledné používanie hydratačného krému pomôže udržať mužskú pleť hydratovanú a príjemnú po celý deň. Správny produkt, ak sa používa dôsledne každý deň, môže tiež pomôcť riešiť bežné mužské problémy s pleťou, ako je nadmerný lesk, hrubá textúra pleti a jemné vrásky. Nižšie sa s vami podelíme o niektoré z hlavných dôvodov, prečo si hydratačný pleťový krém zaslúži stále miesto aj v každodennej rutine mužov, a tiež o tipy, ako si vybrať ideálny hydratačný krém na potreby vašej pleti.

Základy starostlivosti o pleť pre mužov: Ako hydratovať pleť

  • Používajte dvakrát denne hydratačný pleťový krém ako posledný prípravok každodennej starostlivosti o pleť, a to aj keď máte mastný typ pleti.
  • Hydratačný pleťový krém pre mužov naneste na mierne vlhkú pleť, ktorá pomôže zachytiť vlhkosť a zabrániť vysušeniu alebo šupinateniu.
  • Zvoľte si šetrné, nekomedogénne hydratačné prípravky a vyhnite sa tým parfumovaným, s dráždivými alebo agresívnymi zložkami, ktoré môžu narušiť kožnú bariéru.
  • Vždy používajte hydratačný pleťový krém podľa pokynov na etikete alebo podľa odporúčania lekára alebo certifikovaného dermatológa.
Počas dňa použite hydratačný krém pre mužov, ktorý obsahuje širokospektrálnu ochranu SPF30. Hydratačné krémy s SPF pleť hydratujú a pomáhajú ju chrániť pred slnečným UV žiarením. 

Potrebuje mužská pleť hydratačný krém?

Výskum ukázal, že dermis mužskej kože (vrstva, ktorá sa nachádza tesne pod povrchom kože) je o 20 % silnejšia ako u žien.2 To však neznamená, že mužská pokožka vyžaduje menej hydratácie, výživy alebo ochrany pred poškodením slnkom. V skutočnosti z niektorej vedeckej literatúry vyplýva, že mužská pokožka môže byť k poškodeniu UV žiarením náchylnejšia ako pokožka žien.3 Muži môžu mať aj väčšie póry a suchšiu pleť napriek tomu, že ich pokožka produkuje viac mazu.

Správny hydratačný pleťový krém môže pomôcť riešiť špecifické potreby mužskej pleti, uzamknúť v nej vlhkosť a hydratovať ju. Pre mužov, ktorí sa holia alebo trávia veľa času vonku, je hydratačný pleťový krém obzvlášť dôležitý, pretože tieto faktory môžu dodatočne zaťažovať kožnú bariéru.

 

V akom veku by mali muži hydratačný pleťový krém začať používať?

Hydratačný pleťový krém môže byť prospešný pre mužov všetkých vekových kategórií. Ide o to nájsť správne zloženie, ktoré vyhovuje aktuálnym potrebám vašej pleti (ktoré sa môžu s vekom meniť). Mladší muži, ktorí majú problémy s akné, by svoju hydratačnú starostlivosť mali zostaviť z ľahkých a nemastných produktov. Okrem toho je vhodné vyberať nekomedogénne prípravky, ktoré sú vyvinuté tak, aby pleť hydratovali a zároveň neupchávali póry.

Ak máte zrelú pleť, ktorá je suchšia, mali by ste siahnuť po hutnejšom kréme, ktorý pleti poskytne hĺbkovú hydratáciu. Vaša pleť sa s každým ďalším desaťročím prirodzene mení, ale hydratačný krém by mal vždy zostať základom starostlivosti o mužskú pleť.

 

Kedy je vhodný čas na aplikáciu hydratačného pleťového krému pre mužov?

V ideálnom prípade by muži mali používať hydratačný pleťový krém ako posledný produkt v starostlivosti o pleť ráno aj večer. Použitie na čerstvo umytú a mierne vlhkú pleť pomáha zachytiť vlhkosť. Pokiaľ váš hydratačný pleťový krém neobsahuje SPF, je potrebné po aplikácii denného hydratačného krému použiť širokospektrálny opaľovací krém na tvár. Ďalšie informácie o tom, ako správne hydratovať, nájdete v našom odbornom sprievodcovi hydratáciou tváre ako od dermatológa.

 

Aký hydratačný pleťový krém pre mužov je najlepší?

Rovnako ako akýkoľvek produkt starostlivosti o pleť ani hydratačné pleťové krémy nie sú univerzálne. Výber najlepšieho hydratačného krému pre potreby vašej pleti závisí od množstva rôznych faktorov: od vášho typu pleti a problémov s pleťou až po váš životný štýl a osobné preferencie.

 

Ako vybrať hydratačný pleťový krém pre mužov

Našťastie existujú hydratačné pleťové krémy pre každého. Pri výbere hydratačného krému treba vedieť, na čo sa chcete zamerať (a čoho sa vyvarovať). Prečítajte si naše najlepšie tipy na výber hydratačného pleťového krému pre mužov.

 

1. Určite svoj typ pleti

Prvým krokom k pochopeniu vašej pleti (a výberu dobrého hydratačného pleťového krému pre mužov) je určiť jej typ. Typ pleti je definovaný jej obvyklými vlastnosťami. Medzi základné typy pleti patrí mastná, normálna, suchá, zmiešaná a citlivá.

Ak si nie ste istí, aký typ pleti máte, skúste sledovať, ako vaša pleť vyzerá a ako sa v nej cítite približne 30 minút po vyčistení. Pokiaľ sa vaša pleť nadmerne leskne, pravdepodobne máte mastnú pleť. Suchá pokožka môže byť naopak napätá, svrbivá a spôsobovať diskomfort. Zatiaľ čo normálna pleť sa nezdá ani príliš mastná, ani príliš suchá, zmiešaná pleť má tendenciu byť na niektorých miestach suchá a na iných (najmä v oblasti T-zóny) mastná. 

Keď určíte svoj typ pleti, je výber hydratačného krému vhodného pre váš konkrétny typ jedným z najlepších spôsobov, ako z tejto starostlivosti získať čo najviac.

 

2. Zvoľte správny prípravok na bežné problémy mužskej pleti

Veľa hydratačných pleťových krémov obsahuje jemné hydratačné zložky, ktoré môžu byť pre mužskú pleť prospešné. Niekoľko príkladov prospešných zložiek v hydratačných krémoch CeraVe sú napríklad kyselina hyalurónová, niacínamid, glycerín, peptidy a ceramidy. Okrem toho je tiež dôležité pozorne čítať etiketu produktu, aby ste sa uistili, že hlavné výhody produktu sú v súlade s vašimi cieľmi v starostlivosti o pleť, ako je vyhladenie hrubej štruktúry pleti alebo minimalizácia nadmerného lesku. Ak je vaša pleť náchylná k citlivosti alebo podráždeniu (najmä po holení), odporúčame vám, aby ste sa poradili s certifikovaným dermatológom, ktorý zistí, ktoré typy hydratačných zložiek sú pre vás vhodné.

 

3. Zvoľte si hydratačný krém s ceramidmi

Podľa výskumu môže vystavenie slnku, drsné podnebie a vek narušiť funkciu kožnej bariéry, čo môže prispieť k vzniku suchej pleti. Pretože mužská pleť môže byť náchylnejšia na vysušovanie, odporúčame zvoliť hydratačný krém s obsahom ceramidov. Ceramidy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pokožke, tvoria približne 50 % kožných lipidov, ktoré pomáhajú kožnú bariéru vytvárať. Nájdete ich aj v produktoch starostlivosti o pleť, ktoré posilňujú kožnú bariéru a zaisťujú zdravý vzhľad pleti. Všetky hydratačné produkty CeraVe obsahujú tri základné ceramidy, ktoré spoločne uzamykajú vlhkosť a pomáhajú udržiavať spomínanú bariéru. Viac informácií o ceramidoch nájdete v článku Revolúcia s ceramidmi.

 

4. Vyhľadávajte nekomedogénne zloženie

Hoci mužská pokožka môže produkovať viac mazu, stále vyžaduje dostatok hydratácie, aby vyzerala (a vy ste sa cítili) čo najlepšie. Keď je vaša pleť príliš vysušená, môže to v skutočnosti vyvolať zvýšenú mastnotu a lesk. Preto je používanie hydratačného krému na mužskú pleť dvakrát denne také dôležité, aj keď má vaša pleť sklony k nadmernému masteniu. Vyberajte hydratačné krémy pre mužov, ktoré sú ľahké, neobsahujú oleje a sú nekomedogénne.

 

5. Vyberte si rôzne hydratačné krémy na deň a noc

Ak patríte k tým, ktorí hydratačný krém obvykle úplne vynechávajú, možno vás prekvapí, že je dobré mať po ruke dva rôzne typy hydratačného krému: denný a nočný. Je to preto, že denné a nočné hydratačné prípravky môžu podporiť potreby vašej pleti rôznym spôsobom. Denné hydratačné krémy majú obvykle ľahšiu textúru a zameriavajú sa na ochranu pred agresívnymi vplyvmi prostredia, ako je slnečné UV žiarenie. 

Nočné hydratačné krémy sú naopak hutnejšie a výživnejšie, zameriavajú sa na hĺbkovú hydratáciu a regeneráciu. Na ideálnu kombináciu dennej a nočnej starostlivosti odporúčame používať CeraVe Hydratačný pleťový krém AM s opaľovacím krémom a CeraVe Hydratačný pleťový krém PM.

 

6. Zamerajte sa na hrubú štruktúru pleti a zarastajúce chĺpky

Muži, ktorí sa holia, sa môžu niekedy stretávať s nepríjemnými vedľajšími účinkami, ako sú zarastajúce chĺpky, vyrážky po holení, drsná pokožka a podráždenie. Jedným zo spôsobov, ako týmto problémom čeliť, je vybrať si jemné hydratačné krémy s prospešnými zložkami, ako sú ceramidy a niacínamid. Hydratačné denné a nočné pleťové krémy CeraVe obe tieto zložky obsahujú, a vďaka tomu sú skvelou voľbou na zachovanie jemnej a príjemnej pleti. Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa zarastajúcich chĺpkov alebo iných konkrétnych problémov, obráťte sa na certifikovaného dermatológa.

 

7. Voľte denný hydratačný krém s SPF 30

Ochrana pred slnkom je samozrejme nevyhnutná pre mužov, ktorí trávia počas dňa veľa času vonku. Ale opaľovací krém by mal byť základom akejkoľvek starostlivosti o pleť po celý rok, a to aj keď je zamračené alebo pri pobyte v interiéri.

Aby bola pleť dostatočne chránená pred slnkom, odporúčame zvoliť denný hydratačný krém pre mužov s ochranným faktorom SPF 30. Na etikete by ste tiež mali hľadať výraz „širokospektrálna ochrana“, čo znamená, že opaľovací krém chráni vašu pokožku pred UVA aj UVB žiarením. Hydratačný krém s ochranným faktorom SPF, ktorý by sme odporučili na mužskú pleť, je CeraVe Ultraľahký hydratačný pleťový krém s SPF 30. Tento ľahký hydratačný krém bez obsahu oleja je nekomedogénny, ponúka širokospektrálnu ochranu s SPF 30 a odporúča ho aj nadácia The Skin Cancer Foundation.

Majte na pamäti: Samotný opaľovací krém mužskú pleť pred poškodením slnečnými lúčmi plne neochráni. Vždy aplikujte (týka sa to aj opakovanej aplikácie) prípravok podľa pokynov na etikete a dodržujte ďalšie opatrenia na ochranu pred slnkom, ako je vyhľadávanie tieňa, vyhýbanie sa priamemu slnku medzi 10. a 14. hodinou a nosenie ochranného odevu.

Pokiaľ ide o starostlivosť o mužskú pleť, nikdy nie je príliš skoro (ani príliš neskoro) na to, aby ste s ňou začali. Na pomoc s výberom produktov vhodných na váš typ pleti a problémy s pokožkou použite našu aplikáciu Find My Skincare Solution, nástroj na vyhľadávanie vhodného riešenia starostlivosti o pleť.

 
Zdroje:
  1. Clement, Jennifer. „Over Half of Young Men Now Use Facial Moisturizer.“ Mintel, 4. decembra 2013.
  2. Rahrovan S, Fanian F, Mehryan P, Humbert P, Firooz A. „Male versus female skin: What dermatologists and cosmeticians should know.“ Int J Womens Dermatol. 22. júna 2018;4(3):122–130. doi: 10.1016/j.ijwd.2018.03.002. PMID: 30175213; PMCID: PMC6116811.
  3. Higgins HW 2nd, Cho E, Weinstock MA, Li TY, Qureshi A, Li WQ. „Gender differences, UV exposure and risk of lentigo maligna in a nationwide healthcare population cohort study.“ J Eur Acad Dermatol Venereol. júl 2019;33(7):1268–1271. doi: 10.1111/jdv.15348. Epub 2018 Dec 5. PMID: 30451319; PMCID: PMC6767620.
  4. Coderch L, López O, de la Maza A, Parra JL. „Ceramides and skin function.“ American Journal of Clinical Dermatology. 2003;4(2):107–29.
Message
Download Chrome