SPF
cierne a biele bodky

Prehľad

Biele a čierne bodky – dve formy upchatých pórov. Určite si už niekedy neodolal pokušeniu vytlačiť ich. Poď s nami nájsť lepšie riešenie! Vytláčanie totiž často môže situáciu ešte zhoršiť.

Základné fakty o bielych a čiernych bodkách

  • Fakt č. 1: Aj keď sa biele a čierne bodky líšia vzhľadom, oba prípady sú prejavom upchatých pórov.

  • Fakt č. 2: Prebytočný kožný maz, odumreté kožné bunky, baktérie a hormóny – to všetko môže zohrávať úlohu pri tvorbe čiernych a bielych bodiek. K ich vzniku môže prispieť aj stres, životný štýl a niektoré kozmetické výrobky.

  • Fakt č. 3: Existujú voľnopredajné produkty a produkty na predpis, ktoré ich môžu pomôcť odstrániť, vrátane produktov obsahujúcich kyselinu salicylovú.

  • Fakt č. 4: Niekoľko málo zmien v tvojej každodennej starostlivosti o pleť môže pomôcť predchádzať upchávaniu pórov.

Pochopenie rozdielov medzi bielymi a čiernymi bodkami


Biele a čierne bodky sú neuveriteľne časté – až tak, že podľa Cleveland Clinic niektorí vedci tvrdia, že sa s nimi niekedy v živote stretol takmer každý.1, 2 A nie je prekvapujúce, že oba typy pupienkov  sú spôsobené rovnakým spôsobom, a to upchatím pórov. Ich vzhľad, faktory, ktoré k ich vzniku prispievajú, a možnosti liečby sa však v oboch prípadoch môžu líšiť.


Čo sú biele bodky?

Biele bodky sú typ nedokonalostí, ktorý sa prejavuje ako hrbolček na pokožke označovaný aj ako komedón. Vznikajú, keď sa póry upchajú prebytočným kožným mazom a nahromadenými odumretými kožnými bunkami. Môžu sa vytvoriť kdekoľvek na pokožke, ale najčastejšie sa vyskytujú na tvári (najmä na nose, brade a čele), krku, chrbte, hrudníku a hornej časti paží.


Čo sú čierne bodky?

Rovnako ako biele bodky, aj čierne bodky sú komedony, ktoré sú spôsobené upchatými pórmi. Čierne bodky však vyzerajú úplne inak – takmer akoby v póroch uviazli nejaké nečistoty. Je to preto, že čierne bodky sú otvorené komedony, to znamená, že upchatie spôsobilo rozšírenie otvoru póru, čím sa jeho obsah vystavil vzduchu. Chemická reakcia medzi vzduchom a obsahom póru spôsobuje jeho stmavnutie.


Časté príčiny

  • nadmerná tvorba kožného mazu

  • odumreté kožné bunky

  • baktérie

  • hormonálne zmeny


Prispievajúce faktory

  • Stres: Pri zvýšenej hladine stresu sa môžu póry ešte viac upchať.

  • Životný štýl: Podľa Americkej dermatologickej akadémie (AAD) môže nedostatok spánku prispievať k tvorbe pupienkov.

Prípravky na starostlivosť o pleť, vlasy a iné kozmetické produkty: k upchatiu pórov môže prispieť množstvo kozmetických produktov. Napríklad niektoré výrobky na starostlivosť o vlasy, ako je kondicionér.

Ako ošetriť biele a čierne bodky

Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako si poradiť s pupienkami pomocou voľnopredajných prípravkov.


Maj na pamäti, že ak máš problém s neústupnými bielymi a čiernymi bodkami, najlepším riešením je navštíviť dermatológa. Ten bude schopný posúdiť tvoje špecifické kožné problémy a vytvoriť individuálny plán liečby.


Voľnopredajné výrobky

V mnohých prípadoch ti pri liečbe bodiek pomôžu výrobky, ktoré si môžeš bežne kúpiť. Pri starostlivosti o pleť so sklonom k nedokonalostiam môžu byť obzvlášť užitočné výrobky obsahujúce účinné látky uvedené nižšie.


Čistenie a exfoliácia

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako znížiť výskyt bielych a čiernych bodiek, je boj proti prebytočnému kožnému tuku a odumretým kožným bunkám. Prípravky na čistenie tváre sú určené na odstránenie prebytočného mazu z pokožky, zatiaľ čo exfoliačné prípravky odstraňujú odumreté kožné bunky. A spojenie oboch týchto krokov do jedného môže predstavovať účinné riešenie. Naším tipom jeCeraVe Čistiaci gél proti nedokonalostiam. Obsahuje kyselinu salicylovú, kaolínový íl, tri esenciálne ceramidy a niacínamid. Pomáha tak čistiť nedokonalosti, redukovať čierne bodky a zlepšovať vzhľad pórov.



Krémy a gély na lokálne použitie

Ak hľadáte cielenejší variant, vyhľadajte lokálnu liečbu vo forme krému alebo gélu. Tieto produkty sa nepoužívajú na celú tvár, ale len na miesta výskytu bielych a čiernych bodiek. Naším tipom je CeraVe Gel proti nedokonalostiam, ktorý pomáha čistiť nedokonalosti bez vysušovania pokožky.


Tip CeraVe:Ak ti biele a čierne bodky zmizli, ale zostali po nich tmavé škvrny, siahni po prípravku s retinolom, ktorý ti ich pomôže zmierniť! Napríklad po: CeraVe Retinolové sérum pro obnovu pleti. Pomáha zdokonaľovať a obnovovať pleť, znižuje výskyt škvŕn po nedokonalostiach a redukuje viditeľné póry.


Prípravky na lekársky predpis

Ak vaše čierne a biele bodky nereagujú na voľnopredajné produkty, zvážte návštevu dermatológa.


Retínoidy

Okrem voľnopredajných prípravkov s obsahom retinolu môžeš u svojho lekára dostať aj silnejšie formy, napríklad tretinoín a izotretinoín. Všetky patria do skupiny zložiek známych ako retinoidy. Zatiaľ čo niektoré retinoidy sú jemnejšie, iné sú, naopak, veľmi silné a sú určené len na liečbu závažných nedokonalostí. Poraď sa so svojím dermatológom, či je pre teba vhodný retinoid na predpis.


Antibiotika

V niektorých prípadoch ti lekár môže predpísať antibiotiká na liečbu bielych a čiernych bodiek a iných foriem nedokonalostí. V závislosti od konkrétneho predpísaného lieku sa antibiotiká na biele a čierne bodky môžu aplikovať lokálne alebo užívať perorálne.


Hormonálna liečba

Bolo preukázané, že perorálna antikoncepcia je účinnou liečbou čiernych a bielych bodiek a iných foriem nedokonalostí. Existujú dokonca niektoré varianty perorálnej antikoncepcie, ktoré boli schválené Štátnym úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) na priamu liečbu nedokonalostí. Perorálna antikoncepcia však nie je vhodná pre každého; poraď sa so svojím lekárom, či je niektorý z týchto liekov vhodný práve pre teba.


Tipy na prevenciu výskytu bielych a čiernych bodiek


Každodenná starostlivosť o pleť

Je potrebné začať sa dôsledne starať o svoju pleť a dodržiavať pravidelnú starostlivosť o pleť. Hľadaj značky, ktorým dôverujú odborníci a ktoré ponúkajú produkty s účinnými zložkami. Všetky výrobky CeraVe sú vyvinuté v spolupráci s dermatológmi s použitím dôkladne vybraných a vedecky podložených zložiek. Patrí medzi ne charakteristická zmes ceramidov, čo je druh lipidov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pokožke. Nízka hladina ceramidov sa spája s mnohými kožnými ochoreniami vrátane pupienkov a upchatých pórov.


A tip na jednoduchú, ale účinnú rutinu? Najprv použi čistiaci prípravok, potom hydratačný krém a nakoniec pokožku chráň pred slnečným žiarením SPF ochranou. Hydratáciu a ochranu pred slnkom môžeš spojiť aj do jedného! Náš tip je napr. CeraVe Hydratačný pleťový krém SPF 50 a potom na noc použi hutnejší hydratačný krém, ktorý tvoju pleť počas spánku vyživí, napr. CeraVe Hydratačný pleťový krém.


Správne techniky čistenia pleti

Ak chceš dosiahnuť viditeľne čistejšie a rovnomernejšie vyzerajúce pleti, čistenie je nevyhnutné. Vyskúšaj CeraVe Čistiaci penivý gél, ktorý hĺbkovo čistí a odstraňuje prebytočnú mastnotu bez narušenia kožnej bariéry.



A ako pleť čistiť? Je dôležité byť jemný (žiadne drsné drhnutie alebo trenie) a používať vlažnú vodu – horúca voda môže pokožku vysušiť.


Aktívne zložky

Zásadný vplyv môže mať používanie produktov so správnym zložením. Jednou z aktívnych zložiek, ktoré nájdeš v produktoch CeraVe, je niacínamid, forma vitamínu B. Môže pomôcť uvoľniť upchaté póry, pomáha vyrovnávať nadmernú mastnotu pleti a upokojuje začervenanie.


Dôležité je používať nekomedogénne produkty

Pamätáš si, že „komedon“ znamená „upchatý pór“? Keď na výrobku na starostlivosť o pleť vidíte „nekomedogénny“, znamená to, že výrobok neupcháva póry. Výber nekomedogénnych výrobkov môže byť prospešný pre každého, ale najmä pre tých, ktorých pleť je náchylná na nedokonalosti.


Referencie

  • “Whiteheads: What They Are, Causes, Treatment & Prevention.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/22039-whiteheads. Accessed 1 July 2024. 

  • “Blackheads: What They Look like, Treatment & Prevention.” Cleveland Clinic, my.clevelandclinic.org/health/diseases/22038-blackheads. Accessed 1 July 2024.

  • “Acne: Who Gets and Causes.” American Academy of Dermatology, www.aad.org/public/diseases/acne/causes/acne-causes. Accessed 1 July 2024.  

  • “Adult Acne Treatment Dermatologists Recommend.” American Academy of Dermatology, www.aad.org/public/diseases/acne/diy/adult-acne-treatment. Accessed 1 July 2024. 

  • Draelos, Zoe Diana et al. “The effect of 2% niacinamide on facial sebum production.” Journal of cosmetic and laser therapy : official publication of the European Society for Laser Dermatology vol. 8,2 (2006): 96-101. doi:10.1080/14764170600717704

Message
Download Chrome