SPF
face wash

Prehľad

Rituál čistenia poznáme už aj z tých najstarších zachovaných záznamov o ľudstve. Počas svojej dlhej histórie čistenie pleti predčilo svoj pôvodný účel, t. j. odstraňovanie nečistôt z pleti. V súčasnej dobe sú k dispozícii prípravky na čistenie tváre s cieleným zložením, ktoré pomáhajú posilňovať kožnú bariéru , udržiavať hydratáciu pleti a riešiť konkrétne problémy. Ale aby sa prejavili výhody čistiaceho prípravku (a aby ste si nevysušili pleť), je dôležité vedieť, ako často si máte tvár umývať. Tu sa dozviete, koľkokrát denne si máte čistiť pleť, či je možné tvár umývať príliš (alebo naopak málo) a ako sa ideálna frekvencia čistenia môže líšiť v závislosti od typu pleti.

Základy starostlivosti o pleť: Prečo je čistenie tváre dôležité?

  • Voda obvykle na dôkladné vyčistenie pleti nestačí. Je to preto, že mnoho nečistôt z okolitého prostredia a kozmetických prísad nie je rozpustných vo vode (to znamená, že ich iba voda nerozloží).
  • Prípravky na čistenie pleti pomáhajú z povrchu pleti šetrne odstraňovať nečistoty, prebytočný kožný maz, baktérie, odumreté kožné bunky, make-up a znečisťujúce látky.
  • Prvým krokom každodennej starostlivosti o pleť je čistenie pleti, čo je základom zvyšku starostlivosti. Správne vyčistená pleť je ako čisté plátno, s ktorým po zvyšok svojej rutiny pracujete.
  • Správne čistenie pleti môže pomôcť podporiť jej zdravý vzhľad. Pleť nebude napätá alebo suchá a ani nebude narušená jej ochranná bariéra.

Koľkokrát denne by ste si mali tvár umývať?

Americká dermatologická akadémia (AAD) odporúča umývať tvár dvakrát denne, raz po prebudení a raz pred spaním.1 Ráno si pri čistení tváre zmyjete nečistoty, maz alebo baktérie, ktoré sa na tvári mohli nahromadiť počas spánku. Zároveň si tým pleť pripravíte na zvyšok rannej starostlivosti.

Večer je umývanie tváre nevyhnutné na odstránenie make-upu, opaľovacieho krému a „nečistôt“ z prostredia, ktoré sa môžu počas dňa na povrchu pleti usadzovať. Večerné čistenie vás tiež zbaví kožného mazu a potu, ktoré vaša pleť prirodzene počas dňa produkuje. Ísť spať s čistou pleťou môže tiež pomôcť vašej pleti regenerovať sa počas spánku. 

Hoci sa všeobecne odporúča pleť čistiť dvakrát denne, je dôležité si uvedomiť, že pleť každého z nás je iná. Ideálny postup čistenia sa môže líšiť v závislosti od typu pleti, životného štýlu a individuálnych potrieb. V niektorých prípadoch môže byť vhodné pleť čistiť viackrát, napríklad u ľudí, ktorí často cvičia a potia sa (podrobnosti nižšie). Pre citlivú a suchú pleť (vrátane sezónnej suchosti) môže byť v niektorých prípadoch dostačujúce čistenie raz denne. Ak by ste si želali pomoc so zostavením starostlivosti o pleť na mieru, poraďte sa s certifikovaným dermatológom.

 

Mali by ste si pleť čistiť častejšie, keď chodíte cvičiť?

Americká dermatologická akadémia odporúča umyť si tvár ihneď po cvičení alebo akejkoľvek činnosti, pri ktorej sa zapotíte.1 Cvičenie totiž môže spôsobiť, že sa na pokožke nahromadí pot, maz, nečistoty a baktérie, ktoré upchávajú póry. Čistenie pleti po tréningu je obzvlášť dôležité, ak vaše cvičenie zahŕňa nosenie čiapok alebo prilieb alebo zdieľanie telocvičného náradia. Nezabudnite po tréningu vždy utrieť náradie a nedotýkajte sa tváre, aby ste zabránili šíreniu baktérií spôsobujúcich akné.

 

Mali by ste si pleť čistiť častejšie, ak používate make-up?

Podľa Americkej dermatologickej akadémie by ste sa mali pred cvičením a pred spaním vždy úplne odlíčiť.3 Je to preto, že pokiaľ sa make-up riadne neodstráni, môže upchať póry. Ak používate make-up, večer vám môže prospieť dvojfázové čistenie. Táto metóda starostlivosti o pleť spočíva v tom, že si tvár umyjete dvakrát za sebou – najprv čistiacim prípravkom na báze vody a potom čistiacim prípravkom na báze oleja, aby ste dôkladne odstránili všetky zvyšky make-upu.

 

Je možné to s čistením pleti prehnať?

Jednoduchá odpoveď: áno, je to možné. Dosiahnutie bodu, kedy bolo čistenie prehnané, však u každého človeka nastane inokedy. Obvykle sami spoznáte, či ste si pleť čistili príliš horlivo, podľa toho, ako vyzerá, a ako sa vďaka nej cítite. Príliš časté čistenie môže zbaviť pokožku vlhkosti a oslabiť kožnú bariéru. Príznakom nadmerného čistenia môže byť pocit napätej, suchej alebo na dotyk nepríjemnej pokožky. Môže byť tiež šupinatá, svrbivá a drsná a môžu byť viditeľnejšie jemné vrásky. 

Upozornenie: Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť bariérovú funkciu vašej pokožky: od typov produktov, ktoré používate, až po váš vek, prostredie, stres a niektoré kožné problémy (napríklad ekzém). Pokiaľ sa u vás objavia nepríjemné kožné problémy, je vždy najlepšie poradiť sa s certifikovaným dermatológom, ktorý vám pomôže určiť ich príčinu.

 

Čistenie pleti: Ako zistiť, čo je vhodné pre váš typ pleti

Pri rozhodovaní o tom, koľkokrát denne pleť čistiť, je dôležité vziať do úvahy typ pleti – či máte pleť mastnú, suchú, citlivú, zmiešanú alebo normálnu. Nižšie nájdete rady podľa typu pleti, ktoré vám pomôžu zvoliť správne zloženie čistiaceho prípravku a čistiacu starostlivosť pre potreby vašej pleti.

 

Mastná a/alebo problematická pleť

Keď vaša pleť produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, dôsledné čistenie je obzvlášť dôležité. Je však chybou si myslieť, že mastnú alebo problematickú pleť je potrebné intenzívne umývať niekoľkokrát denne, aby sme sa mastnoty zbavili. Výskumy naopak ukazujú, že agresívne drhnutie pleti alebo nadmerné umývanie môže mať opačný účinok, keď sa pokožka snaží získať späť vlhkosť tým, že mazu produkuje ešte viac.2 

Pri problematickej pleti štúdia zistila, že najlepšie výsledky prináša umývanie jemným čistiacim prípravkom dvakrát denne.2,3 Pri výbere čistiaceho prípravku odporúčame hľadať jemné prípravky, ktoré neobsahujú olej, sú bez parfumácie a sú nekomedogénne (čo znamená, že neupchávajú póry). Skvelou voľbou na problematickú pleť je CeraVe Čistiaci gél proti nedokonalostiam. Obsahuje 2 % kyselinu salicylovú, je určený na redukciu akné a zároveň zanecháva pleť jemnú, hladkú a hydratovanú.

 

Suchá a/alebo citlivá pleť

Ak máte suchú a/alebo citlivú pleť, je dôležité, aby ste boli pri čistení mimoriadne šetrní. Suchú a citlivú pleť totiž môže zhoršiť nadmerné čistenie alebo používanie drsných čistiacich produktov na tvár. Odporúčame používať hydratačné čistiace prípravky bez parfumácie a bez vysušujúcich zložiek (napríklad alkoholu). Prípravok na čistenie suchej pleti, ktorý stojí za zváženie, je CeraVe Hydratačný čistiaci gél, náš jemný čistiaci gél s kyselinou hyalurónovou a tromi základnými ceramidmi. Tento prípravok na umývanie tváre čistí a osviežuje pleť bez toho, aby ju nadmerne vysušoval alebo zanechával pocit napätej a suchej pleti.

Pri čistení pleti sa snažte používať vlažnú vodu, pretože horúca voda môže vašu pleť zbaviť prirodzeného mazu.. Ak sa po aplikácii čistiaceho prípravku vyskytnú negatívne reakcie (ako svrbenie, pálenie alebo štípanie), poraďte sa so svojím lekárom alebo dermatológom, ktorý vám poradí, ako sa najlepšie starať o suchú a citlivú pleť.

 

Zmiešaná pleť

Zmiešaná pleť sa vyznačuje tým, že je na niektorých miestach suchá a na iných mastná (najmä v oblasti T-zóny). Zmiešanú pleť odporúčame čistiť dvakrát denne čistiacim prípravkom, ktorý je pre ňu špeciálne určený. Zvážte používanie penivého čistiaceho prípravku na tvár, ako je napríklad CeraVe Čistiaci penivý gél. Jeho zloženie bolo vyvinuté v spolupráci s dermatológmi, aby hĺbkovo čistil, odstraňoval prebytočný maz a osviežil pleť, a to bez narušenia kožnej bariéry.

 

Normálna pleť

Pri normálnej pleti, ktorá nie je ani príliš suchá, ani príliš mastná, je vhodné držať sa odporúčania čistiť pleť dvakrát denne. Pretože ľudia s normálnou pleťou zvyčajne nie sú citliví na produkty starostlivosti o pleť, môžu si obvykle vybrať z väčšiny dermatológom schválených čistiacich prípravkov. Ak sa vám zdá, že je vaša pleť v určitých ročných obdobiach (napríklad v chladných zimných mesiacoch) suchšia, poraďte sa so svojím dermatológom a svoju starostlivosť o pleť meňte podľa ročného obdobia.

 

Čo sa stane, keď si pleť nečistíte dostatočne často?

Čistá pleť je často považovaná za synonymum zdravo vyzerajúcej pleti. Vynechanie čistenia pleti, dôležitého kroku starostlivosti o pleť (alebo nedostatočne časté čistenie), môže spôsobiť, že sa na pleti nahromadia nečistoty, maz a baktérie. Ak sa tak stane, môže to mať vplyv na celkový vzhľad vašej pleti a viesť k zvýšenému výskytu akné, nadmernému lesku a rozšíreným pórom. Môže to tiež ovplyvniť účinnosť ostatných prípravkov starostlivosti o pleť, pretože by ste potom nanášali prípravky na nečistoty a maz.

Zdroje:

 

  1. Face Washing 101.“ American Academy of Dermatology Association, 2022.
  2. Mukhopadhyay P. „ Cleansers and their role in various dermatological disorders.“ Indian J Dermatol. január 2011;56(1):2–6. doi: 10.4103/0019-5154.77542. PMID: 21572782; PMCID: PMC3088928.
  3. 10 Skin Care Habits That Can Worsen Acne.“ American Academy of Dermatology Association, 2022.
Message
Download Chrome